Katarakt

Katarakt, göz bebeğinin arkasındaki, şeffaf olan göz merceğinin görmeyi azaltacak derecede saydamlığını kaybederek bulanıklaşması ve net görmeyi engellemesidir. Mercek saydamlığını kaybetmeye başlayınca ışınların geçişi engelleneceğinden hastanın görüş netliği bozulmaya başlayacaktır. Kataraktlı gözlerde görme bulanıklığı, kataraktın derecesine göre, az bulanık görmeden başlayarak sadece ışık görecek dereceye kadar çok değişik seviyelerde olabilir.

Kataraktın Belirtileri
• Görmede azalma,
• Puslu görme,
• Çift görme,
• Gözlerde çabuk yorulma,
• Akşamları görme azalması,
• Etrafın bulanık veya sarı görülmesi,
• Gözlük ihtiyacının sık sık değişmesi,
• Araba farları, sokak lambaları gibi parlak ışıkların etrafında halelenme ve gözü fazla rahatsız etmesi.

Kataraktın en sık görülen belirtisi; görme keskinliğinin azalması ve bulanık görmedir. Hasta, görmesinin sürekli bulanık olmasından, görmesinin daha giderek kötüleştiğinden ve okuyamadığından şikâyet eder. Bazı katarakt türlerinde görülen tipik bir görme şikâyeti de gözün miyop hale gelmesidir. Kataraktı olan hasta, kataraktlı gözüyle cisimleri; bir tülün, bir filmin veya buzlu camın arkasından bakıyormuş gibi algılar. Renkleri bulanık ve soluk olarak görmeye başlar. Işık problemleri ortaya çıkar, hastanın gece araba kullanması giderek zorlaşır, keza kataraktı olan kimse, okurken ya da yakın işler yaparken yeterli ışık bulamamaktan yakınır. Genelde siyah olan göz bebeğinin rengi değişmeye başlar. Yavaş ilerleyen bir hastalık olan kataraktın bazı türlerinde yakın görme netleşebilir. Bu durum geçicidir. Başlangıç seviyesindeki kataraktlarda görme fazla etkilenmediğinden ancak detaylı muayenelerle teşhis edilebilir.

Kataraktın Tedavisi
Günümüzde gelişen katarakt cerrahisinde; özel durumlar dışında artık genel veya lokal anestezi uygulanmamaktadır. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan ve 4-5 kez damlatılan damlalar ile hazırlanır.Kataraktta tek tedavi yöntemi olan ameliyat, Ersoy Sağlık Grubu’ nun uzman kadrosu, kullandığı üstün teknolojik yöntemler ve kaliteli merceklerle sorun olmaktan çıkıyor. Kısa sürede tamamlanan ağrısız ameliyatlarda göz içine yerleştirilen yapay merceklerle görüş kaliteniz yükselir.

Kataraktın tek tedavi şekli cerrahi yöntemdir. İlaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir.İlerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur.Katarakt cerrahisi yöntemi, lazerle yapılan, dikişsiz ameliyat olarak bilinen FAKO yöntemidir.Fako yöntemi ile saydamlığını yitirmiş göz içi merceği ultrason ile eritilir ve yerine katlanabilir göz içi lensi yerleştirilir.Katarakt ameliyatı esnasında özel bir sıvı olan Viscoelastik Jel kullanılır.Bu jel ile doğal merceğin gözün diğer tabakalarından zarar verilmeden ayrılması sağlanır.Her hastaya özel olmakla beraber tek kullanımlıktır.Katarakt ameliyatı, ameliyathane koşullarında ve özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanır. Çoğu zaman damla anestezisiyle, bıçaksız, ağrısız, dikişsiz yapılır ve hasta aynı gün evine dönmektedir. Bir gözün ameliyatı yaklaşık 10 dakikada tamamlanır.

Multifokal Göz İçi Lens
Bu merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur.Bu halkaların bir kısmı uzağı bir kısmı yakını görmeyi sağlar.Böylelikle görmemizi sağlayan gözdeki sarı noktanın üzerine hem uzak hem de yakın görüntüler net olarak düşerek, yakın ve uzak görüş net sağlanabilmektedir. Bu tedavi için hasta seçimi oldukça önemlidir.Hastanın ameliyat sonrası beklentisi, hasta için yakını mı uzağı mı görmek önemli,dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Multifokal göz içi lensinin amacı katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda aynı seansta hem kataraktı yok etmesi hem de uzak-yakın görme problemine çözüm bulmuş olmasıdır. Uygulanan ameliyat yöntemi standart Katarakt yöntemi ile aynıdır. Hastanın detaylı bir muayene sonucu,bu tip bir ameliyata uygunluk durumunun belirlenmesi başarılı bir operasyonun en önemli aşamasıdır.Hastanın mesleki durumu, yaşı, sosyal yaşantısı, okuma alışkanlığı ve günlük aktiviteleri hasta seçiminde önem taşımaktadır.

Özel Ersoy Hastaneleri Göz Klinikleri olarak; 30 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiş doktorlardan oluşan bir kadro ile Türkiye’nin önde gelen göz branş hizmetlerini sunmaktayız.