Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta)

Sarı Nokta Hastalığı, diğer adıyla Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD), Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre dünyada görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında %8.7’likprevalansla 3. sırada yer almaktadır. Dünyada sarı nokta hastalığından (YBMD) etkilenen kişi sayısı yaklaşık 30 milyondur.

Belirli bir nedeni olmaksızın sadece yaşlanmaya bağlı gelişen türüne Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (YBMD) denir. Ana görme noktası olan makulanın (sarı nokta) bir hastalığıdır. Sigara, genetik yatkınlık, açık saç rengi ve göz rengi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi bazı risk faktörleri bilinmektedir.

Makula Nedir?
Gözünarkasında retinanın merkezinde yer alan, gözünayrıntılıve merkezi görmeden, dolayısıyla okuma, araba kullanma, yüzleri tanıma gibi görevlerinden sorumlu kısmıdır.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD)’nun Yaş ve Kuru Olmak Üzere 2 Tipi Vardır:

Kuru Tip: Kuru tip daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Druzen dediğimiz sarımsı yağ birikintilerinin oluşması ile karakterizedir. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir.

Yaş Tip: Yaş tip hastaların %10–15’ ini oluşturur ve ciddi görme kaybına yol açabilir. Makula denen bölgede yeni damar oluşumları ile karakterize bir durumdur. Bu damarlarda oluşabilecek kanama ve yara dokusuna bağlı olarak geri dönüşümü olmayan(kalıcı) görme azalmasına neden olabilir.

Makula Dejenerasyonunun Belirtileri
Eğer makula fonksiyonunu kaybederse merkezi görme etkileneceğinden, başlangıçta uzaktaki ve yakındaki cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir, aynı zamanda karanlıkta görme bozulur. Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir, araba kullanma ve okuma gibi aktiviteler yapılamaz hale gelir.

Makuladejenerasyonu retina tabakasının merkezi kısmını etkileyerek görmeyi azaltsa da, çevre görüşü etkilenmez. Örneğin; saate bakıldığında saatin dış kısmı, çevresi görülebildiği halde, saatin kendisi görülemez ve kaç olduğu anlaşılamaz. Makuladejenerasyonun kendisi tamamen görme kaybına neden olmaz. Ancak görmede çok belirgin bir azalmaya neden olabilir.

Makula Dejenerasyonunun Teşhisi
Erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle varolan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. Erken tanı için düzenli olarak gözlerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi hastalığın tanısında büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için düzenli doktor kontrollerinin yanı sıra evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit bir test de mevcuttur.

Özel Ersoy Hastaneleri Göz Klinikleri olarak; 30 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiş doktorlardan oluşan bir kadro ile Türkiye’nin önde gelen göz branş hizmetlerini sunmaktayız.